Ha viszont van Ügyfélkapus hozzáférésed, te megspórolhatod a sok felesleges sorban állást, és a felszabadult időt mondjuk a kisgyermekeddel töltheted. Ugye jól hangzik? Akkor olvass tovább, és megmutatom a megoldást!
Teendők
Ahhoz, hogy elektronikus adóbevallást készíthess, szükség lesz néhány dologra (most úgy veszem, hogy az Ügyfélkapu regisztrációd már megvan, azaz be tudsz jelentkezni a Magyarország.hu oldalon az Ügyfélkapunál.)
- Először is ellenőrizni kell, hogy a gépeden a legfrissebb Java környezet van-e.
- Ezután telepítened kell a Nyomtatványkitöltő keretprogramot (ÁNYK), és a jelenlegi adóbevalláshoz szükséges nyomtatványokat is (és ha szeretnéd, akkor a hozzájuk tartozó útmutatót).
- Végül kitöltöd a programban az adóbevallást, és a programon belül be is küldheted.
Java ellenőrzés
A Java egy olyan környezet, amely lehetővé teszi bizonyos internet folyamatosan használó programok (általában böngészőben futó kis alkalmazások) működését. A nyomtatványkitöltő program szintén ennek a környezetnek a segítségével fut, így fontos, hogy telepítve legyen a gépen. A NAV oldalának információi szerint a program futásához minimum a Java .... verziója szükséges, de én azt javaslom, hogy törekedj arra, hogy mindig a legfrissebb verzió legyen a gépeden, mert így sokkal biztonságosabb.
Azt, hogy a legfrissebb verzióval rendelkezel-e, a https://www.java.com/verify/ oldalon tudhatod meg. Fontos tudni, hogy a Java ellenőrzése Chrome böngésző alatt nem működik, mivel ez a böngésző nem támogatja a Java alapú programokat. Szóval az ellenőrzést Firefox, Internet Explorer, vagy más böngészővel kell megpróbálni.
Ha rákattintasz a fenti linkre, látni fogsz egy agy piros gombot, azt kell megnyomni. Ekkor elindul az ellenőrző program, amit lehet, hogy közben egy felugró ablakban engedélyezni kell. Ezután egy kis várakozás után egy üzenet jelenik meg, amely megmondja, hogy a legfrissebb Java környezetet használod-e, avagy sem. Amennyiben zöld jelzést kapsz, mehetsz telepíteni a Nyomtatványkitöltő programot. Amennyiben mégis azt jelzi a böngésző, hogy nem a legfrissebb verziót használod, le kell tölteni, és telepíteni a legfrissebb Java környezetet erről az oldalról.
Általános Nyomtatvénykitöltő Keretprogram telepítése
A keretprogramot a NAV oldaláról tudod letölteni. Ha rákattintasz a linkre, ilyesmit látsz a böngésződben:
A pirossal bekeretezett részre kell kattintani, ez elindítja a netes telepítést. Lehet, hogy neked is megjelenik egy ablak, amely megkérdezi, hogy engedélyezed-e a futtatást. Ahhoz, hogy a program felkerüljön a gépedre, itt a Futtatás (Run) gombra kell kattintani. Nálam ez így néz ki:
Ezután el kell menteni a telepítőfájlt a gépedre, valahova, ahol utána megtalálod (a mentés ablak automatikusan felugrik). A letöltött fájlt ezután el kell indítani, ezzel elindul a Nyomtatványkitöltő program telepítése. Nagyrészt csak a Tovább gombot kell nyomogatni a megjelenő ablakokban.
A telepítés során több mappa is létrejön. Az első magának a programnak, a többi a bevallással kapcsolatos fájloknak. Itt megváltoztathatod az alapértelmezés szerinti könyvtárat a Tallózás gombbal, és utána a Tovább gomb megnyomása után egy Igen gombbal engedélyezned kell az új könyvtár létrehozását (hacsak már nem létezett előtte is a beállított könyvtár).
Ha minden beállítással végeztél, és végignyomogattad a Tovább gombokat, eljutsz ehhez az ablakhoz.
Itt beállíthatod, hogy hova szeretnél a programhoz parancsikonokat készíteni. Ahol nem szeretnél, onnan vedd ki a pipát. Ezután kattinthatsz a Tovább gombra. Ekkor elindul a telepítés. A következő két ablakot fogod közben látni. Ahol kell, nyomd meg a Tovább gombot.
A telepítés végén a utolsó Tovább gomb megnyomása után, ha bent hagytad mindkét pipát a telepítés előtt, akkor az asztalon ez az ikon fog megjelenni:
Amikor az ikonra duplán kattintasz, elindul a program. Nem kell megijedni, egy fekete ablak fog megjelenni, amiben egy csomó csúnya kód fog végigfutni. Várd ki türelemmel a végét (pár másodperc), és utána megjelenik maga a nyomtatványkitöltő program ablaka is.
Nyomtatványok
Önmagában a keretprogram nem ér semmit, nyomtatványokat is kell bele telepíteni. A NAV nyomtatványait innen tudod elérni.
A megjelenő oldalon a képen piros kerettel jelzett részen többféle módszerrel lehet keresni a nyomtatványok között. Lehet kifejezést keresni, vagy szám alapján a lenyíló menüben.
A 2015. évről szóló személyi jövedelemadó bevallási nyomtatványa a 1553-as számú, úgyhogy most keresd meg ezt a menüben. Később persze bármelyik másik nyomtatványt ugyanígy telepítheted, amelyikre szükséged van. Sőt, ezzel az új keretprogrammal már más hivatalok nyomtatványait is kitöltheted, ha azok elérhetőek az ÁNYK által kezelhető formában. De most keresd meg a 1553-as nyomtatványt, és kattints rá!
Ekkor a következőt látod az oldalon:
Itt a piros nyilakkal jelölt három fájl lehet számodra érdekes. Az elsőt mindenképpen le kell tölteni, ez maga a nyomtatvány. A második az a tájékoztató, amit a papíros adóbevallás mellé szoktak csomagolni, és egy közepes magazin vastagságú szokott lenni. Ezt szintén lehet telepíteni, és így a keretprogramon belül lehet szépen, átláthatóan elérni.
A harmadik fájl ugyanez a tájékoztató egyszerű pdf formátumban, azoknak, akik jobban szeretik így olvasni, vagy akár ki akarják nyomtatni
Az első két fájlt a letöltés után ugyanúgy kell telepíteni, mint a keretprogramot, azaz egyenként el kell őket indítani, majd a Tovább gombokat nyomogatni végig. Az egyiknél Nyomtatvány telepítés történik, a másiknál Dokumentáció, de ettől eltekintve mindkét művelet ugyanúgy zajlik.
Nyomtatvány megnyitása
Ha sikerült mindent feltelepíteni, kezdheted a nyomtatvány kitöltését. Nyisd meg az ÁNYK programot, és az Adatok menüben válaszd az Új nyomtatvány menüpontot. (Természetesen, ha egy korábban megkezdett kitöltést szeretnél folytatni, akkor ugyanitt a Nyomtatvány megnyitását kell választani.)
Ekkor megjelenik a nyomtatvány létrehozása ablak, ahol a Sablonok részben (középtájon) megjelenik a programba telepített nyomtatványok listája. Itt nálam most csak egy nyomtatvány van, hiszen csak ezt az egyet tettem fel, de ha többet is telepítesz, akkor nálad több fog megjelenni.
A nyomtatvány nevére való kattintás után az alsó részben a Törzsadat választásnál meg fog jelenni mindenki, akinek a nevére ezt a nyomtatványt már kitöltötték ebből a programból, így ki lehet választani előre, kinek a nevére szeretnéd most kitölteni. Így ne kell újra bepötyögni a már korábban beírt adatokat. Nekem most persze nincs itt semmi, hiszen még csak most telepítettem a programot, ez az első nyomtatvány kitöltésem.
Ezután a Megnyitás gombra kattintva először megjelenik egy kis figyelmeztetés, miszerint az itt kitöltött adóbevallást be lehet küldeni az Ügyfélkapun keresztül is (nem olyan felesleges figyelmeztetés ez, ugyanis a programot magát ügyfélkapu nélkül is használhatjuk a kitöltésre. Apukám például évek óta így készíti a bevallását, majd kinyomtatja, és elbattyog vele a postára. Viszont legalább a kitöltésnél megspórol magának egy csomó számolgatást, és felesleges hibalehetőséget azzal, hogy hagyja a programnak, hogy bizonyos dolgokat automatikusan elvégezzen helyette!).
A figyelmeztető ablakot ki lehet iktatni azzal, ha a piros nyíllal jelzett négyzetbe teszünk egy pipát, és csak utána zárjuk be az ablakot.
Most már ténylegesen megjelenik előttünk a nyomtatvány, melynek különböző lapjai különböző füleken találhatók az ablak felső részében. Más dolgod nincs, mint géppel kitölteni, ugyanúgy, ahogy papíron is tennéd. A tájékoztatót, ha telepítetted, a jobb oldalon tudod kinyitni a Kitöltési útmutató feliratú füllel, ha szükséges.
Ha szeretnétek, készítek magáról a kitöltésről is egy posztot, de ez most már nem fér bele ebbe az amúgy is hosszúra sikerült leírásba. De jelezzétek egy hozzászólásban itt a poszt alatt, ha kéritek a nyomtatvány kitöltéséről a leírást, és akkor megírom azt is.
Szép napot!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Kérlek, oszd meg velem a bejegyzéssel kapcsolatos gondolataidat!